Hobby Horse - niezwykłe zawody dla dzieci i młodzieży podczas Cavaliady Poznań | 2023

W ostatnim czasie zawody dzieci i młodzieży w skakaniu przez przeszkody z głową materiałowego konika na patyku robią prawdziwą furorę w Europie, a także w Polsce. Hobby Horsing to już nie tylko zabawa, ale dyscyplina sportowa ze swoimi ścisłymi regułami, kategoriami i emocjami. Dlatego Fundacja In_Spire stała się Mecenasem zawodów Hobby Horse dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach 7-10 grudnia 2023 podczas Międzynarodowych Zawodów Jeździeckich Cavaliada Poznań 2023. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Fundacji PGNiG.

Hobby Horse to nowa forma sportowa dla dzieci i młodzieży, pochodząca ze Skandynawii. „W tym sporcie liczy się precyzja, zwinność, dobra kondycja, ale przede wszystkim świetna zabawa - mówi Iwona Kasprzak, prezes zarządu Fundacji In_Spire – Skakanie ze sztucznym konikiem przez przeszkody może pozornie wydawać się sportem z przymrużeniem oka, a jednak jak każdy sport pozwala na poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, uczy wytrwałości oraz zdrowej rywalizacji.”

Rywalizacja jest bardzo podobna do profesjonalnych zawodów jeździeckich. Zawodnicy startują z koniem na patyku zamiast z żywym zwierzęciem. Mają do pokonania parkur składający się z przeszkód, dopasowanych wysokością i poziomem trudności do kategorii wiekowej. Punkty karne za zrzutki i wyłamania oraz czas przebiegu są liczone tak samo jak w zawodach jeździeckich. W trakcie zawodów Hobby Horse korzysta się z tych samych profesjonalnych rozwiązań, co w tradycyjnym jeździectwie, takich jak profesjonalna obsługa sędziowska, nadzór gospodarza toru, system komputerowy do budowy list startowych oraz wynikowych, a także atestowany system pomiaru czasu. To także sport bardzo inkluzywny. Jak zwraca uwagę Natalia Urbańska-Guss, wiceprezes Fundacji In_Spire:  „Do uprawiania sportu, jakim jest Hobby Horse, nie potrzeba żywych zwierząt. To powoduje, że Hobby Horsing staje się dostępny również dla dzieci z rodzin o mniejszych budżetach na dodatkowe zajęcia sportowe.”

Niezwykle atrakcyjnym dla Hobby Horse CAVALIADA Poznań 2023 było miejsce rywalizacji – hala pawilonu Międzynarodowych Targów Poznańskich, w której znajdowała się także strefa EXPO & FAMILY. Tę strefę w trakcie CAVALIADA odwiedziło ponad 30 tysięcy osób, co zapewniło zarówno świetną publiczność dla zawodników Hobby Horse. W rywalizacji sportowej Hobby Horse wzięło udział blisko 300 par, rozegrano 14 konkursów, a w ramach ich ponad 500 przejazdów. Liczby są imponujące, zważywszy na to, że odbyło się to w ciągu 4 dni treningów i zawodów.

Zawody Hobby Horse odbyły się już w roku 2022 i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem sportowców oraz mediów w trakcie zeszłorocznej CAVALIADA Poznań 2022. Wzięło w nich udział ponad 250 dzieci z całego kraju. W przerwach między konkursami mniej doświadczone dzieci i młodzież miały możliwość odbycia treningu na Arenie Hobby Horse.

Harmonogram zawodów  Hobby Horse na Cavaliadzie Poznań 2023

7 grudnia
- dzień treningowy na Arenie Hobby Horse CAVALIADA Poznań 2023

8 grudnia