Forum Polityki Senioralnej

Podziel się

Podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego Local Trends, organizowanego przez Grupę MTP, nie mogło zabraknąć ścieżki senioralnej. Jako fundacja Grupy MTP wzbogaciliśmy ten kluczowy dla samorządów i regionów kongres o istotne kwestie związane z polityką senioralną. Wszystko to odbyło się w ramach wydarzenia towarzyszącego kongresowi - Forum Polityki Senioralnej. Wydarzenie otrzymało Patronat Honorowy Minister do spraw Polityki Senioralnej, Marszałka województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania. 

14-15 października 2024 w Poznaniu odbył się Europejski Kongres Samorządowy Local Trends organizowany przez Grupę MTP. Jako fundacja Grupy MTP uzupełniliśmy tematykę tego najważniejszego dla samorządów i regionów kongresu, o szeroko zakrojoną tematykę polityki senioralnej w działaniach samorządów. 

Organizowane przez nas Forum Polityki Senioralnej przyjęło formułę debat, spotkań, prezentacji, wykładów i paneli. Naszym celem jest pomoc przedstawicielom samorządów w jeszcze bardziej skutecznym prowadzeniu działań nakierowanych na senioralną grupę społeczną.

W pracach Sejmiku Wielkopolskiego polityka senioralna jest kluczowa dla strategii rozwoju społecznego. Już teraz 25% ludności naszego województwa stanowią osoby 60+. Za 25 lat ma ich być nawet 40% – mówiła w czasie inauguracji Forum Katarzyna Kretkowska, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

W uroczystym otwarciu udział wzięli także: Jędrzej Solarski, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Filip Bittner, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP oraz Natalia Urbańska-Guss, Wiceprezes Zarządu Fundacji In_Spire i Dyrektor FPS.

W trakcie 3 paneli dyskusyjnych zaproszeni goście rozmawiali o możliwości współdziałania różnych sektorów do kreowania efektywnych rozwiązań dla seniorów (debata pt. "Międzysektorowa Scena Dobrych Praktyk w polityce senioralnej"), potrzebie współpracy pomiędzy samorządami i podległymi jednostkami z obszaru całego kraju do dzielenia się i upowszechniania sprawdzonych wzorców ("Rozwój oferty kierowanej do seniorów przez samorządy") i właściwym sposobie wdrażania innowacji technicznych do codzienności seniora ("Czy nowe technologie i sztuczna inteligencja zrewolucjonizują przyszłość opieki nad osobami starszymi?"). – Nowoczesne technologie mają ogromny potencjał, aby wspierać seniorów, ale musimy pamiętać, że nie wszyscy są gotowi na ich natychmiastowe wprowadzenie. Kluczową kwestią jest edukacja – zarówno seniorów, jak i osób, które się nimi opiekują – zauważyła Natalia Urbańska-Guss, wiceprezes Fundacji In_Spire.

Wśród panelistów znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządów (Marzena Słodownik, Burmistrz Gminy Słubice i Jerzy Wolski, Wójt Gminy Kołobrzeg), jednostek realizujących politykę społeczną i instytucji wsparcia społecznego (Grzegorz Grygiel z ROPS w Poznaniu, Daria Henicz-Poprawa z Centrum Usług Społecznych w Dopiewie, Katarzyna Michalewicz z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych DPS, Magdalena Pietrusik-Adamska z Urzędu Miasta Poznania, Marcelina Sadowska z ROPS w Poznaniu i Lech Uliasz z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie"), przedstawicielki NGOs (Ewa Kominek z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę” i Natalia Urbańska-Guss z Fundacji In_Spire) oraz reprezentanci nauki i biznesu (dr hab. Sławomir Tobis z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Agnieszka Juszkis z Apsys Polska, Michał Leszczyński z Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Robert Złoty z Comarch Healthcare).

Moderatorami debat byli cenieni poznańscy dziennikarze: Joanna Małecka ("Sukces po poznańsku"), Aleksandra Włodarczyk (Radio Poznań) i Maciej Stroiński.

Wymiana dobrych praktyk między samorządami jest kluczowa. Musimy wspólnie poszukiwać rozwiązań, które będą adekwatne do potrzeb naszych seniorów i skutecznie wdrażać je na poziomie lokalnym – podkreśliła Iwona Kasprzak, Prezes Zarządu Fundacji In_Spire, podczas zakończenia uroczystości.

Jakie obszary tematyczne obejmuje Forum Polityki Senioralnej? 

  • Doświadczenia, wyzwania, perspektywy - polityka senioralna na różnych szczeblach samorządu 
  • Wykorzystanie nowych technologii w tworzeniu przyjaznych dla seniorów społeczności lokalnych 
  • Deinstytucjonalizacja jako nowy kierunek polityki senioralnej - wyzwanie czy nowe możliwości? 
  • Inkluzywność - włączanie grupy seniorów w życie społeczne
  • Nowe trendy w polityce zdrowotnej dla seniorów - innowacyjne podejścia do opieki i profilaktyki zdrowotnej.

 

Patronat honorowy nad Forum objęli Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Partnerami merytorycznymi wydarzenia byli: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

Współorganizatorem Forum był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz budżetu państwa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Wydarzenie wsparły też firmy Veolia Energia Poznań S.A. i Apsys Polska S.A. 

Patronat medialny nad Forum objęli: Gazeta Senior, Głos Seniora, Radio Poznań, Sukces po poznańsku, TVP3 Poznań, wpoznaniu.pl i wyborcza.pl.

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz budżetu
państwa w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Patronat Honorowy

Partnerzy merytoryczni

Patronat medialny

Dowiedz się więcej - strona wydarzenia