Wrażliwcy _kultura bez barier

Podziel się

Wrażliwość na sztukę nie ma barier – taki przekaz niesie kampania społeczna Fundacji In_Spire, która rozpoczęła się w piątek 10 marca 2023 na Poznańskich Targach Książki. Główną oś kampanii stanowią ilustracje do wierszy dla dzieci polskich poetów wykonane przez dzieci z Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, podopieczni Fundacji Ogród Marzeń z Jarocina oraz podopiecznego Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Nasz Dom" w Poznaniu. Kampania wychodzi też szerzej w Poznań – do Posnanii, a także w formie dużych multimedialnych plakatów, jakie zostaną pokazane na wiatach przystankowych. Ma w ten sposób dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

In_Spirujemy pokazując, że każdy może pokonać swoje własne ograniczenia i dążyć do samorealizacji spełniając marzenia.

Wśród małych artystów zaproszonych przez Fundację In_Spire do udziału w wystawie „Wrażliwcy _kultura bez barier” znalazły się dzieci niewidome ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach, dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami z Fundacji Ogród Marzeń w Jarocinie, a także podopieczny Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Nasz Dom" w Poznaniu. Dzieci wykonały prace zainspirowane wierszami dwóch polskich poetów – Aleksandra Fredry oraz Juliana Tuwima. Wśród prac można zobaczyć ilustracje takich znanych wszystkim utworów, jak min. „Paweł i Gaweł”, „Dwa koguty”, „Małpa w kąpieli”, „Idzie Grześ”, „Dwa Michały” oraz „Rzepka”.

Kampania składa się z trzech odsłon. Premiera miała miejsce w dniach 10-12 marca 2023, gdzie można było zobaczyć ją na Poznańskich Targach Książki na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach zaprezentowali tam także spektakl teatralny „Pisanie – Aleksandra Fredry sposób na nudę”. Spektakl oraz prace plastyczne zostały przygotowane pod opieką pani Dagmary Szymkowiak. 

Druga odsłona kampanii  ma miejsce w Posnanii, gdzie ilustracje dzieci prezentowane są na wystawie w Crystal Forum od 16 marca do 11 kwietnia. Prace będą również prezentowane na nośnikach multimedialnych w całym centrum handlowym. Dodatkowo w dniu 2 marca 2023 Fundacja In_Spire dzięki gościnności Posnanii spotka się z małymi twórcami na specjalnie przygotowanym wernisażu. Udział w nim wezmą dzieci z Owińsk i Jarocina.

Równocześnie trwa trzecia odsłona, która stanowi ważne uzupełnienie kampanii.  Poznaniacy mają możliwość zapoznania się z pracami w formie „Galerii Przystankowej” – ilustracje prezentowane są na wybranych ekranach LED zamieszczonych na przystankach tramwajowych w Poznaniu. „Pragniemy, aby sztuka dzieci trafiła do jak najszerszego grona poznaniaków – mówi Natalia Urbańska-Guss, wiceprezes Fundacji In_Spire – „Kampania „Wrażliwcy” na ekranach reklamowych stanie się tym samym formą „Galerii Przystankowej”, która ma inspirować i zachęcać nas wszystkich do lepszego życia”.

 

 

 

 

Prace przygotowali podopieczni:

Wspierają nas: