Druga odsłona projektu społecznego "In_Spirujące Święta”

Podziel się

Jarmark na Targach dla dzieciaków z Fundacją In_Spire. Dzięki akcji In_Spirujące Święta w ciągu dwóch lat ponad pół tysiąca dzieciaków odwiedziło Świąteczny Jarmark na Placu Pewuki na MTP i poczuło magię Świąt. Fundacja In_Spire po raz drugi zorganizowała wspólnie z darczyńcami projekt społeczny, który był dedykowany dla dzieci oraz seniorów z trudniejszych środowisk i z wielkopolskich małych wiosek. Święta to niezwykły czas, który przypomina nam o radości z dzielenia się, nie tylko prezentami, ale przede wszystkim radością i dobrym sercem.

„Dzisiaj to był najlepsiejszy dzień” – tak o wycieczce na świąteczny Jarmark na Targach powiedział jeden z małych uczestników wycieczki, którą w ramach akcji In_Spirujące Święta zorganizowała z darczyńcami targowa Fundacja In_Spire. Dzięki tej akcji w ciągu dwóch lat już ponad pół tysiąca dzieciaków odwiedziło świąteczny Jarmark na Placu Pewuki na MTP i poczuło magię Świąt.

Akcja In_Spirujące Święta prowadzona jest przez Fundację Grupy MTP In_Spire od roku 2022. W jej ramach dzieci pochodzące z mniej zamożnych rodzin, mieszkające w wielkopolskich wioskach i małych miasteczkach, a także dzieci z niepełnosprawnościami odbywają wycieczkę na bożonarodzeniowy Jarmark na Targach. Podczas wycieczki korzystają z atrakcji Jarmarku,  takich jak przejazd na ogromnym Młyńskim Kole, słodki poczęstunek czy wizyta w Centrum Nauki Wyobraźnia.

In_Spirujące Święta w roku 2023:

Radość ze zbliżających się Świąt

Dla niektórych z dzieci to pierwsza wizyta na takim Jarmarku, o czym mówią z dużym przejęciem. „Każde czeka na przejażdżkę na ogromnej karuzeli i podziwianie widoków Poznania z lotu ptaka - mówi Iwona Kasprzak, prezes Fundacji In_Spire - Zarówno dzieci jak i ich opiekunowie podkreślają, że jest to dla nich niezapomniany dzień.” Przy okazji jednej z wycieczek swoje życzenia złożyła także Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego pani Paulina Stochniałek. Po spotkaniu z dziećmi stwierdziła: „Bardzo fajne jest to, że dzieci mogą przyjechać na targi, poczuć atmosferę świąt i zapomnieć o swoich osobistych problemach czy to zdrowotnych czy związanych z niepełnosprawnościami. Mogą się po prostu cieszyć wycieczką.”

Dzieci z różnych stron Wielkopolski

Akcja prowadzona jest przez Fundację od roku 2022 w listopadzie i grudniu. W tym roku Jarmark na Targach odwiedziło aż sześć grup dzieciaków z opiekunami. Pierwsza grupa przyjechała aż z Ptaszkowa znajdującego się koło Grodziska Wielkopolskiego. Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Ta szkoła obejmuje swoim zasięgiem dzieci mieszkające w Borzysławiu, Woźnikach, Lulinie i Ptaszkowie, a także w dalszych wioskach oraz samym Grodzisku Wielkopolskim.

Druga grupa dzieci przyjechała z opiekunami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Wśród nich znalazły się i maluchy z oddziałów przedszkolnych i dzieci z podstawówki, a także młodzież z klas starszych. „Wizyta na Jarmarku dla dzieci z niepełnosprawnościami to specjalny czas. Tu mogą bowiem cieszyć się atrakcjami bez względu na swoje ograniczenia zdrowotne” – podkreśla wiceprezes zarządu Fundacji In_Spire Natalia Urbańska – Guss.  Dzieci doceniły nie tylko takie atrakcje, jak wspólna przejażdżka na ogromnej karuzeli, ale także zjeżdżanie na pontonach czy jazda na autodronie.

Podobnie dzieci przywiezione przez zaprzyjaźnioną Fundację Ogród Marzeń z Jarocina nie mogły doczekać się wizyty. Fundacja Ogród Marzeń opiekuje się dziećmi mieszkającymi na terenie Ziemi Jarocińskiej. Duża część z nich to dzieci wymagające stałej pomocy medycznej i rehabilitacyjnej. Dzięki akcji In_Spirujące mogły one spełnić swoje marzenia o wyprawie na Jarmark do Poznania.

Międzypokoleniowe wspomnienia

Wyjątkowe grupy przyjechały na Jarmark ze Szkoły Podstawowej w Pecnej koło Mosiny oraz z Koła Gospodyń Wiejskich z Czarnotek koło Zaniemyśla. Tu dzieciom towarzyszyły seniorki – własne babcie dzieci lub seniorzy mieszkający w tych miejscowościach. Już sama wizyta pod targową Iglicą była dla wszystkich – i tych małych i tych najstarszych – wielką atrakcją, a jeszcze na gości czekały pozostałe niespodzianki Jarmarku. „Dla nas ogromną wartość mają te emocje, których możemy doświadczać wspólnie, międzypokoleniowo - mówi Iwona Kasprzak, prezes zarządu Fundacji In_Spire - Takie pozytywne doświadczenie, jak zabawa na świątecznym Jarmarku na Targach, pozostanie w głowach dzieci i seniorek na długo, będzie tematem do wspólnych żartów i wspominek. Warto tego doświadczyć”.

Frajda i edukacja

Dzieciaki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu wzięły udział w specjalnych warsztatach. Podczas nich pod okiem doświadczonych trenerek przygotowywały świąteczne dzwonki z odpadów – puszek po groszku, kawałków włóczki i innych odpadów, którym tym samym dały drugie życie zgodnie z zasadami upcyklingu. Podobnie dzieci z innych grup poznawały zasady fizyki w Centrum Nauki wyobraźnia na MTP, gdzie poprzez zabawę edukatorzy wprowadzali w fascynujący świat zjawisk optycznych. „Tak jak w przypadku wszystkich grup dzieci, radość i frajdę połączyliśmy z edukacją i osobistym zaangażowaniem – mówi Natalia Urbańska-Guss – Kiedy dzieciaki robią coś dobrego same, własnymi rękami, wtedy ta wartość edukacyjna jest najwyższa”.

Firmy dobrych serc

Akcja In_Spirujące Święta jest możliwa dzięki wsparciu donatorów. Są to wielkopolskie firmy oraz instytucje, które dopomogły akcji finansowo oraz rzeczowo. Dzięki nim dzieci mają zapewniony transport, dostęp do atrakcji świątecznych, udział w warsztatach, a także opiekę wolontariuszy oraz słodki poczęstunek na Jarmarku.

Na prośbę Fundacji In_Spire o pomoc odpowiedzieli darczyńcy: AK Nova, Autostrada Wielkopolska, Fundacja Veolia, Dacia Karlik, Karlik Energy, Konimpex-Invest, Nickel Development, Okręgowa Izba Radców Prawnych, PASO, Polski Związek Firm Deweloperskich (Oddział Poznań), Port Lotniczy Poznań-Ławica, Robland, SMM Legal Maciak Mataczyński Czech, Toyota Bońkowscy, Wielkopolska Izba Adwokacka. To dzięki ich wsparciu możliwe było zorganizowanie wycieczek w listopadzie i grudniu w roku 2023. 

Wspierają nas

In_Spirujące Święta w roku 2022:

Zostań Partnerem Projektu "In_Spirujące Święta" 2024. Zapraszamy do Współpracy:

Fundacja In_Spire serdecznie zaprasza firmy, organizacje, fundacje, oraz osoby prywatne do ufundowania lub wsparcia cegiełką projektu "Świąteczne In_Spiracje".

Ważne! Państwa darowizna może zostać odliczona od dochodu. 

Kontakt

Fundacja In_Spire